Friidrett under Samveldelekene 2018 – 400 meter menn |
---|
Konkurranse | 400 meter menn |
---|
Arrangement | Friidrett under Samveldelekene 2018 |
---|
Sted | Gold Coast, Australia |
---|
Arena | Carrara Stadium |
---|
Dato | 8. april (forsøksheat) 9. april (semifinaler) 10. april (finale) |
---|
Deltakere | 45 |
---|
Deltakernasjoner | 27 |
---|
Vinnertid | 44,35 |
---|
Medaljevinnere |
Isaac Makwala, Botswana |
Baboloki Thebe, Botswana |
Javon Francis, Jamaica |
|
Forrige | 2014 |
---|
Neste | 2022 |
Øvelser ved Friidrett under Samveldelekene 2018 |
Løpsøvelser |
100 m | | menn | | kvinner |
200 m | | menn | | kvinner |
400 m | | menn | | kvinner |
800 m | | menn | | kvinner |
1500 m | | menn | | kvinner |
5000 m | | menn | | kvinner |
10 000 m | | menn | | kvinner |
100 m hekk | | | | kvinner |
110 m hekk | | menn | | |
400 m hekk | | menn | | kvinner |
3000 m hinder | | menn | | kvinner |
4×100 m stafett | | menn | | kvinner |
4×400 m stafett | | menn | | kvinner |
Landeveisøvelser |
Maraton | | menn | | kvinner |
20 km kappgang | | menn | | kvinner |
Tekniske øvelser |
Lengdehopp | | menn | | kvinner |
Tresteg | | menn | | kvinner |
Høydehopp | | menn | | kvinner |
Stavsprang | | menn | | kvinner |
Kulestøt | | menn | | kvinner |
Diskoskast | | menn | | kvinner |
Spydkast | | menn | | kvinner |
Sleggekast | | menn | | kvinner |
Sammensatte øvelser |
Sjukamp | | | | kvinner |
Tikamp | | menn | | |
Para øvelser |
100 m (T12) | | menn | | |
100 m (T35) | | | | kvinner |
100 m (T38) | | menn | | kvinner |
100 m (T47) | | menn | | |
1500 m (T54) | | menn | | kvinner |
Maraton (T54) | | menn | | kvinner |
Lengdehopp (T38) | | | | kvinner |
Kulestøt (F38) | | menn | | |
Spydkast (F46) | | | | kvinner |
400 meter for menn under Samveldelekene 2018 ble arrangert fra 8. til 10. april 2018 på Carrara Stadium.[1]
Rekorder
Før dette mesterskapet var verdensrekord, samvelderekord og mesterskapsrekord som følger:
Første runde
Første runde bestod av seks innledningsheat, der de tre beste i hvert heat (Q) og de seks med raskest tid for øvrig (q) gikk videre.
Heat 1
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 7 | Machel Cedenio (TTO) | 0,213 | 45,68 | | Q |
2 | 1 | Javon Francis (JAM) | 0,167 | 45,70 | SB | Q |
3 | 4 | Rabah Yousif (ENG) | 0,159 | 46,09 | | Q |
4 | 2 | Cameron Chalmers (GUE) | 0,162 | 46,16 | | q |
5 | 8 | Royan Marcelle (GRN) | 0,154 | 46,78 | PB | q |
6 | 6 | Sam Dawkins (JER) | 0,187 | 47,23 | PB | |
7 | 3 | Thandaza Zwane (SWZ) | 0,187 | 47,45 | | |
8 | 5 | Dalitso Gunde (MWI) | 0,179 | 51,59 | PB | |
Heat 2
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 4 | Isaac Makwala (BWA) | 0,206 | 46,01 | | Q |
2 | 3 | Samson Nathaniel (NGR) | 0,170 | 46,41 | | Q |
3 | 5 | Daniel Mbewe (ZAM) | 0,188 | 46,45 | | Q |
4 | 7 | Collins Omae Gichana (KEN) | 0,197 | 46,57 | | q |
5 | 8 | Marvric Pamphile (LCA) | 0,177 | 48,66 | | |
6 | 2 | Bradly Toa (VUT) | 0,192 | 49,10 | | |
| 6 | Khari Herbert (IVB) | 0,237 | DNF | | |
Heat 3
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 5 | Renny Quow (TTO) | 0,167 | 46,42 | | Q |
2 | 3 | Kimorie Shearman (SVG) | 0,170 | 46,66 | | Q |
3 | 7 | Winston George (GUY) | 0,220 | 46,92 | | Q |
4 | 2 | Orukpe Eraiyokan (NGR) | 0,196 | 47,19 | | |
5 | 4 | Angelo Garland (TCA) | 0,145 | 48,38 | | |
6 | 6 | Bockarie Sesay (SLE) | 0,162 | 49,98 | | |
7 | 1 | Alli Ngaimoko (UGA) | 0,163 | 50,35 | | |
| 8 | Matthew Hudson-Smith (ENG) | 0,155 | DQ | | |
Heat 4
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 8 | Muhammed Anas Yahiya (IND) | 0,151 | 45,96 | | Q |
2 | 6 | Rusheen McDonald (JAM) | 0,182 | 45,99 | | Q |
3 | 5 | Baboloki Thebe (BWA) | 0,171 | 46,17 | | Q |
4 | 7 | Leonard Opiny (UGA) | 0,282 | 47,32 | | |
5 | 4 | Samuela Railoa (FJI) | 0,163 | 48,11 | PB | |
6 | 3 | Lalonde Gordon (TTO) | 0,176 | 49,07 | | |
| 2 | Alexander Lerionka Sampao (KEN) | | DNS | | |
Heat 5
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 2 | Steven Solomon (AUS) | 0,194 | 45,39 | | Q |
2 | 7 | Dwayne Cowan (ENG) | 0,146 | 45,68 | | Q |
3 | 6 | Demish Gaye (JAM) | 0,187 | 45,70 | | Q |
4 | 4 | Chidi Okezie (NGR) | 0,197 | 45,84 | SB | q |
5 | 3 | Michael Mathieu (BAH) | 0,167 | 46,97 | | q |
6 | 8 | Derick St Jean (DMA) | 0,175 | 47,27 | PB | |
7 | 5 | Jerai Torres (GIB) | 0,165 | 49,40 | | |
Heat 6
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 1 | Bralon Taplin (GRN) | 0,160 | 45,11 | | Q |
2 | 6 | Karabo Sibanda (BWA) | 0,143 | 46,15 | | Q |
3 | 4 | Boniface Otunga Mweresa (KEN) | 0,164 | 46,32 | | Q |
4 | 5 | Warren Hazel (SKN) | 0,141 | 46,83 | | q |
5 | 7 | Kameli Sauduadua (FJI) | 0,166 | 47,91 | PB | |
6 | 8 | Golden Gunde (MWI) | 0,196 | 48,39 | | |
7 | 2 | Jessy Franco (GIB) | 0,153 | 48,40 | PB | |
| 3 | McEbo Mkhaliphi (SWZ) | | DNS | | |
Semifinaler
Tre semifinaler ble avholdt, der de to raskeste i hvert heat (Q) og de to utøverne med raskest tid for øvrig (q) gikk til finalen.
Heat 1
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Isaac Makwala (BWA) | 0,205 | 45,00 | | Q |
2 | 4 | Javon Francis (JAM) | 0,162 | 45,38 | SB | Q |
3 | 5 | Steven Solomon (AUS) | 0,189 | 45,55 | | q |
4 | 8 | Rabah Yousif (ENG) | 0,181 | 46,05 | | |
5 | 3 | Samson Nathaniel (NGR) | 0,172 | 46,61 | | |
6 | 7 | Daniel Mbewe (ZAM) | 0,167 | 46,77 | | |
7 | 2 | Warren Hazel (SKN) | 0,159 | 47,03 | | |
8 | 1 | Collins Omae Gichana (KEN) | 0,169 | 47,39 | | |
Heat 2
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Bralon Taplin (GRN) | 0,166 | 45,44 | | Q |
2 | 8 | Baboloki Thebe (BWA) | 0,157 | 45,54 | | Q |
3 | 7 | Demish Gaye (JAM) | 0,168 | 45,85 | | q |
4 | 5 | Dwayne Cowan (ENG) | 0,196 | 46,06 | | |
5 | 3 | Kimorie Shearman (SVG) | 0,168 | 46,51 | | |
6 | 4 | Renny Quow (TTO) | 0,199 | 47,21 | | |
7 | 1 | Chidi Okezie (NGR) | 0,162 | 47,33 | | |
8 | 2 | Michael Mathieu (BAH) | 0,164 | 47,44 | | |
Heat 3
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Muhammed Anas Yahiya (IND) | 0,132 | 45,44 | | Q |
2 | 5 | Rusheen McDonald (JAM) | 0,180 | 45,77 | | Q |
3 | 4 | Machel Cedenio (TTO) | 0,250 | 46,19 | | |
4 | 3 | Karabo Sibanda (BWA) | 0,152 | 46,26 | | |
5 | 1 | Cameron Chalmers (GUE) | 0,174 | 46,34 | | |
6 | 7 | Boniface Ontuga Mweresa (KEN) | 0,155 | 46,68 | | |
7 | 8 | Winston George (GUY) | 0,213 | 47,25 | | |
8 | 2 | Royan Marcelle (GRN) | 0,140 | 48,62 | | |
Finale
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar |
01 | 4 | Isaac Makwala (BWA) | 0,195 | 44,35 | |
02 | 7 | Baboloki Thebe (BWA) | 0,178 | 45,09 | |
03 | 3 | Javon Francis (JAM) | 0,162 | 45,11 | SB |
4 | 6 | Muhammed Anas Yahiya (IND) | 0,165 | 45,31 | NR |
5 | 5 | Bralon Taplin (GRN) | 0,163 | 45,38 | |
6 | 1 | Demish Gaye (JAM) | 0,155 | 45,56 | |
7 | 2 | Steven Solomon (AUS) | 0,160 | 45,64 | |
| 8 | Rusheen McDonald (JAM) | 0,204 | DNF | |
Referanser
- ^ «Athletics at the 2018 Commonwealth Games: Event Schedule - Men's 400m». Gold Coast 2018. Arkivert fra originalen 21. april 2018. Besøkt 29. mars 2018.
Eksterne lenker
(en) Friidrett under Samveldelekene 2018 – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
Samveldemestere på 400 m, menn |
---|
- 1930 – 1966: 440 yards
- 1970 –: 400 meter
|
|