EM på skøyter 1990
EM på skøyter 1990 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | International Skating Union Tekn. arr.: Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond ved Koninklijke IJsvereinigin Thialf | ||
Vertsby | Heerenveen | ||
Vertsland | Nederland | ||
Arena(er) | Thialf | ||
Dato | 19.–21. januar 1990 | ||
Deltakere | 28 kvinner fra 12 nasjoner 31 menn fra 13 nasjoner | ||
Øvelser | Allround : Liten firkamp (kvinner) Allround : Stor firkamp (menn) | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Gunda Kleemann Bart Veldkamp | ||
02 | Jacqueline Börner Tomas Gustafson | ||
03 | Heike Schalling Leo Visser | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Vest-Berlin 1989 (kvinner) Göteborg 1989 (menn) – Sarajevo 1991 |
EM på skøyter 1990 ble avholdt den 19., 20. og 21. januar 1990 i Thialf i Heerenveen, Nederland. Teknisk arrangør var det nederlandske skøyteforbundet ved lokalarrangøren Koninklijke IJsvereinigin Thialf.
Det var første gang europamesterskap ble arrangert både for damer og herrer på samme sted samtidig.[1] Tittelforsvarer for damer fra året før i Vest-Berlin var Gunda Kleemann og for herrer i Göteborg Leo Visser. Gunda Kleemann forsvarte tittelen, mens Bart Veldkamp vant sitt første europamesterskap.
Program | ||
---|---|---|
Fredag 19. januar | Lørdag 20. januar | Søndag 21. januar |
500 meter herrer 500 meter damer 5 000 meter herrer | 1 500 meter damer 1 500 meter herrer 3 000 meter damer | 5 000 meter damer 10 000 meter herrer |
Kvinner
Deltagelse
Det 15. europamesterskapet for kvinner ble arrangert for femte gang (1970, 1981, 1982 og 1983) i Heerenveen. Det var første gang det ble arrangert innendørs.
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround kvinner | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 170.622 MR | Jacqueline Börner Øst-Tyskland | 173.333 | Heike Schalling Øst-Tyskland | 174.766 |
- Distansemedaljer
Distanse: | 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 m (fredag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 40,79 | Herma Meijer Nederland | 41,26 | Sandra Voetelink Nederland | 41,36 |
1 500 m (lørdag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 2.05,91 | 0 Ikke delt ut, 0 delt førsteplass. | Jacqueline Börner Nederland | 2.05,95 | |
Constanze Moser Øst-Tyskland | 2.05,91 | |||||
3 000 m (lørdag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 4.20,32 MR | Constanze Moser Øst-Tyskland | 4.22,67 | Svetlana Bojko Sovjetunionen | 4.23,95 |
5 000 m (søndag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 7.24,76 MR | Heike Schalling Øst-Tyskland | 7.31,53 | Jacqueline Börner Øst-Tyskland | 7.35,90 |
Sammenlagt
Tall bak navn er antall deltagelser i mesterskapet.
Kvinner (28 deltagere fra 12 nasjoner) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Nasjon | 1. dag (19. jan.) | 2. dag (20. jan.) | 3. dag (21. jan.) | Poeng | |||||
500 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | ||||
Gull | Gunda Kleemann (3) | Øst-Tyskland | 40,79 | 1 | 2.05,91 | 1= | 4.20,32 | 1 | 7.24,76 | 1 | 170.622 |
Sølv | Jacqueline Börner (4) | Øst-Tyskland | 41,48 | 5 | 2.05,95 | 3 | 4.25,68 | 5 | 7.35,90 | 3 | 173.333 |
Bronse | Heike Schalling (6) | Øst-Tyskland | 43,11 | 21 | 2.07,53 | 4 | 4.23,96 | 4 | 7.31,53 | 2 | 174.766 |
04 4 | Svetlana Bojko (2) | Sovjetunionen | 43,10 | 19= | 2.08,84 | 8 | 4.23,95 | 3 | 7.36,35 | 4 | 175.672 |
05 5 | Herma Meijer (2) | Nederland | 41,26 | 2 | 2.08,59 | 7 | 4.30,98 | 12 | 7.44,20 | 10 | 175.706 |
06 6 | Irina Abdullina (3) | Sovjetunionen | 41,52 | 6 | 2.08,98 | 10 | 4.30,56 | 9 | 7.45,13 | 11 | 176.119 |
07 7 | Ljudmila Prokasjeva | Sovjetunionen | 41,89 | 9 | 2.10,02 | 16 | 4.30,78 | 10 | 7.40,69 | 8 | 176.429 |
08 8 | Irina Bogatova | Sovjetunionen | 41,39 | 4 | 2.08,27 | 6 | 4.32,17 | 13 | 7.51,27 | 13 | 176.634 |
09 9 | Elena Belci-Dal Farra (5) | Italia | 42,61 | 14 | 2.09,14 | 11= | 4.29,69 | 8 | 7.40,67 | 7 | 176.671 |
10 10 | Hanneke de Vries | Nederland | 43,46 | 22 | 2.09,41 | 13 | 4.27,20 | 6 | 7.36,66 | 5 | 176.795 |
11 11 | Jasmin Krohn (6) | Sverige | 43,07 | 18 | 2.08,89 | 9 | 4.32,25 | 14 | 7.42,20 | 9 | 177.628 |
12 12 | Emese Nemeth-Hunyady (6) | Østerrike | 42,08 | 10 | 2.08,26 | 5 | 4.30,81 | 11 | 7.57,55 | 14 | 177.723 |
13 13 | Jolanda Grimbergen | Nederland | 42,55 | 12 | 2.09,79 | 15 | 4.33,65 | 16 | 7.45,43 | 12 | 177.964 |
14 14 | Else Ragni Yttredal (3) | Norge | 41,84 | 8 | 2.09,14 | 11= | 4.33,43 | 15 | 7.59,19 | 15 | 178.376 |
15 15 | Petra Becker (3) | Vest-Tyskland | 44,26 | 25 | 2.11,88 | 22 | 4.29,05 | 7 | 7.40,29 | 6 | 179.090 |
16 DSQ4 | Constanze Moser (3) | Øst-Tyskland | 41,77 | 7 | 2.05,91 | 1= | 4.22,67 | 2 | dsq (7.34,31) | – | 127.518 |
17 NC17 | Sandra Voetelink | Nederland | 41,36 | 3 | 2.10,49 | 17 | 4.41,13 | 22 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 131.711 | |
18 NC18 | Heidi Skjeggestad | Norge | 42,79 | 16 | 2.09,76 | 14 | 4.35,88 | 19 | 132.023 | ||
19 NC19 | Ewa Borkowska (2) | Polen | 42,58 | 13 | 2.10,77 | 18 | 4.35,26 | 17 | 132.046 | ||
20 NC20 | Anja Mischke | Vest-Tyskland | 42,76 | 15 | 2.10,91 | 19 | 4.36,93 | 21 | 132.551 | ||
21 NC21 | Anette Tønsberg | Norge | 43,10 | 19= | 2.11,23 | 21 | 4.35,32 | 18 | 132.729 | ||
22 NC22 | Minna Nystedt (6) | Norge | 43,67 | 23 | 2.11,11 | 20 | 4.35,97 | 20 | 133.368 | ||
23 NC23 | Agata Zdrojek | Polen | 42,21 | 11 | 2.12,35 | 23 | 4.42,99 | 23 | 133.491 | ||
24 NC24 | Jaana Kivipelto (2) | Finland | 42,90 | 17 | 2.12,83 | 24 | 4.43,33 | 24 | 134.397 | ||
25 NC25 | Elke Felicetti (2) | Italia | 44,04 | 24 | 2.15,38 | 25 | 4.45,83 | 25 | 136.804 | ||
26 NC26 | Susanna Kantanen | Finland | 44,93 | 27 | 2.18,07 | 26 | 4.50,46 | 26 | 139.363 | ||
27 NC27 | Ida Stárková (2) | Tsjekkoslovakia | 44,80 | 26 | 2.21,87 | 27 | 5.01,53 | 27 | 142.345 | ||
28 NC28 | Bibija Kerla (4) | Jugoslavia | 45,22 | 28 | 2.27,48 | 28 | 5.19,87 | 28 | 147.691 |
- NCxx er ikke kvalifisert til den avsluttende siste 5 000 meteren
Menn
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround menn | Bart Veldkamp Nederland | 160.110 MR | Tomas Gustafson Sverige | 160.347 | Leo Visser Nederland | 160.504 |
- Distansemedaljer
Distanse: | 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 m (fredag) | Nikolaj Guljajev Sovjetunionen | 37,76 MR | Michael Hadschieff Østerrike | 37,90 | Peter Adeberg Øst-Tyskland | 37,91 |
5 000 m (fredag) | Bart Veldkamp Nederland | 6.45,66 MR | Johann Olav Koss Norge | 6.49,11 | Geir Karlstad Norge | 6.49,12 |
1 500 m (lørdag) | Ben van der Burg Nederland | 1.54,00 MR | Tomas Gustafson Sverige | 1.54,04 | Leo Visser Nederland | 1.54,65 |
10 000 m (søndag) | Bart Veldkamp Nederland | 14.01,08 MR | Thomas Bos Nederland | 14.03,01 | Geir Karlstad Norge | 14.05,45 |
Sammenlagt
Menn (31 deltagere fra 13 nasjoner) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Nasjon | 1. dag (19. jan.) | 2. dag (20. jan.) | 3. dag (21. jan.) | Poeng | |||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | ||||
Gull | Bart Veldkamp | Nederland | 38,88 | 15 | 6.45,66 | 1 | 1.55,83 | 8 | 14.01,08 | 1 | 160.110 |
Sølv | Tomas Gustafson | Sverige | 38,10 | 4 | 6.56,06 | 9 | 1.54,04 | 2 | 14.12,57 | 6 | 160.347 |
Bronse | Leo Visser | Nederland | 38,99 | 16 | 6.49,51 | 4 | 1.54,65 | 3 | 14.06,95 | 4 | 160.504 |
04 4 | Johann Olav Koss | Norge | 38,63 | 11 | 6.49,11 | 2 | 1.54,93 | 4 | 14.13,66 | 7 | 160.534 |
05 5 | Ben van der Burg | Nederland | 38,40 | 8 | 6.50,31 | 5 | 1.54,00 | 1 | 14.26,27 | 9 | 160.744 |
06 6 | Michael Hadschieff | Østerrike | 37,90 | 2 | 6.53,20 | 6 | 1.55,48 | 6 | 14.27,47 | 10 | 161.086 |
07 7 | Roberto Sighel | Italia | 38,56 | 10 | 6.54,97 | 8 | 1.55,67 | 7 | 14.10,52 | 5 | 161.139 |
08 8 | Thomas Bos | Nederland | 38,79 | 12 | 6.54,51 | 7 | 1.56,82 | 12 | 14.03,01 | 2 | 161.331 |
09 9 | Geir Karlstad | Norge | 39,49 | 19 | 6.49,12 | 3 | 1.57,06 | 14 | 14.05,45 | 3 | 161.694 |
10 10 | Peter Adeberg | Øst-Tyskland | 37,91 | 3 | 7.01,11 | 12 | 1.55,33 | 5 | 14.55,33 | 16 | 163.230 |
11 11 | Markus Tröger | Vest-Tyskland | 39,06 | 17 | 6.59,87 | 11 | 1.57,24 | 15 | 14.36,36 | 11 | 163.945 |
12 12 | Ildar Garajev | Sovjetunionen | 38,85 | 14 | 7.02,25 | 14 | 1.56,09 | 9 | 14.45,34 | 13 | 164.038 |
13 13 | Georg Herda | Vest-Tyskland | 38,55 | 9 | 7.05,49 | 16 | 1.58,31 | 17 | 14.53,58 | 15 | 165.214 |
14 14 | Jaromir Radke | Polen | 41,26 | 28 | 6.58,60 | 10 | 1.58,36 | 18 | 14.16,73 | 8 | 165.409 |
15 15 | Michael Spielmann | Øst-Tyskland | 39,53 | 20 | 7.02,75 | 15 | 1.59,64 | 21 | 14.41,83 | 12 | 165.776 |
16 16 | Christian Eminger | Østerrike | 40,03 | 23 | 7.01,36 | 13 | 1.58,66 | 19 | 14.50,42 | 14 | 166.240 |
17 NC17 | Jurij Shulga | Sovjetunionen | 38,19 | 7 | 7.08,19 | 19 | 1.56,70 | 11 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 119.909 | |
18 NC18 | Ådne Søndrål | Norge | 38,12 | 5 | 7.10,68 | 23 | 1.56,47 | 10 | 120.011 | ||
19 NC19 | Nikolaj Radtsjenko | Sovjetunionen | 38,17 | 6 | 7.06,80 | 18 | 1.57,60 | 16 | 120.050 | ||
20 NC20 | Nikolaj Guljajev | Sovjetunionen | 37,76 | 1 | 7.17,14 | 26 | 1.56,86 | 13 | 120.427 | ||
21 NC21 | Hubert Kreutz | Østerrike | 39,39 | 18 | 7.13,39 | 24 | 2.00,61 | 24 | 122.932 | ||
22 NC22 | Rudi Jeklic | Vest-Tyskland | 40,63 | 25 | 7.06,45 | 17 | 1.59,32 | 20 | 123.048 | ||
23 NC23 | Jirí Kyncl | Tsjekkoslovakia | 41,02 | 27 | 7.08,55 | 20 | 2.00,90 | 25 | 124.175 | ||
24 NC24 | Timo Järvinen | Finland | 40,61 | 24 | 7.16,95 | 25 | 1.59,79 | 22 | 124.235 | ||
25 NC25 | Uwe Tonat | Øst-Tyskland | 40,73 | 26 | 7.09,99 | 22 | 2.01,86 | 27 | 124.349 | ||
26 NC26 | Fabio Monti | Italia | 38,80 | 13 | 7.37,11 | 30 | 2.02,36 | 29 | 125.297 | ||
27 NC27 | Ilkka Rahnasto | Finland | 39,81 | 21 | 7.28,60 | 29 | 2.02,17 | 28 | 125.393 | ||
28 NC28 | Zsolt Zakarias | Østerrike | 39,94 | 22 | 7.09,10 | 21 | 2.28,66 f | 31 | 132.403 | ||
29 NC29 | Behudin Merdovic | Jugoslavia | 42,26 | 29 | 8.09,35 | 31 | 2.10,06 | 30 | 134.548 | ||
30 NC30 | Bruno Milesi | Italia | 52,27 f | 30 | 7.18,83 | 27 | 2.00,22 | 23 | 136.226 | ||
99 DSQ1 | Notker Ledergerber | Sveits | dsq (39,98) | – | 7.20,70 | 28 | 2.01,35 | 26 | 84.520 |
- NCxx er ikke kvalifisert til den avsluttende siste 10 000 meteren
Norsk støtteapparat
- Ledere, trenere og øvrig støtteapparat for den norske troppen.
- Johs Grimseth og Finn Hodt (begge lagledere).
- Hans Trygve Kristiansen (trener menn), Tom Erik Oxholm (trener kvinner).
- Johnny Høgseth (fysioterapeut).
Referanser
- ^ Sollie, Reidar (19. januar 1990). «Skøyte-EM i ny utgave – tre dagers fyllefest». Arbeiderbladet 1990.01.19. Arbeiderbladet. Norge;Oslo. s. 19.
Kilder
- Norges Skøyteforbund Årbok 1988–1990 (1. april 1988 – 31. mars 1990) side 46 (løperrepresentasjon og ledere) og 146 (resultater og arrangører).
- Trond Eng, red. (november 2002). «European championships ladies 1970–2002 – 1990 ( 15 ) Heerenveen / Thialf». All time international championships – Complete results 1889–2002 (engelsk). Askim: World speed skating statisticians association (WSSSA) – Skøytenytt. s. 11.
- Trond Eng, red. (november 2002). «European championships men 1891–2002 – 1990 ( 84 ) Heerenveen / Thialf». All time international championships – Complete results 1889–2002 (engelsk). Askim: World speed skating statisticians association (WSSSA) – Skøytenytt. s. 122.
Eksterne lenker
- (en) EM på skøyter 1990 for kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) EM på skøyter 1990 for menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1990 for kvinner.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1990 for menn.
- (en) Resultater (ny) på www.ISU.html.infostradasports.com sine sider og Resultater (gammel, arkivert bare for menn) på data.ISUresults.eu
- (en) Medaljer nasjonsvis og resultater for kvinner samt menn (ufullstendig, mangler sveitseren Notker Ledergerber) på The-Sports.org
- «European Championships 1990 (Women)» (engelsk). SkateResults.com. Arkivert fra originalen 18. februar 2010. Besøkt 13. juni 2018.
- «European Championships 1990 (Men)» (engelsk). SkateResults.com. Arkivert fra originalen 12. februar 2010. Besøkt 13. juni 2018.
- Avisartikler fra Bokhylla.no
- Torvik, Per Kristian (22. januar 1990). «Koss orket ikke kjøret». Arbeiderbladet 1990.01.22. Arbeiderbladet. Norge;Oslo. s. 8.
- Videoer på YouTube
- Video på YouTube med 1t 16min 28sek
- Video på YouTube med 45min 43sek
- Video på YouTube med 1t 26min 37sek
- Video på YouTube med 6min 38sek
- Video på YouTube med 1t 16min 27sek
- Video på YouTube med 22min 19sek