Canada under Sommer-OL 1984
Canada under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Canada under Sommer-OL 1984 i Los Angeles | ||||||||||||
Deltakere: | 408 utøvere i 23 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | Alex Baumann | |||||||||||
Medaljer: Rang: 6 | Gull 10 | Sølv 18 | Bronse 16 | Totalt 44 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Canada under Sommer-OL 1984. 408 sportsutøvere fra Canada deltok i 23 grener under Sommer-OL 1984 i Los Angeles. Canada kom på sjetteplass med ti gull-, atten sølv- og seksten bronsemedaljer. Svømmeren Alex Baumann var Canadas flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1984 Los Angeles | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Canada | 10 | 18 | 16 | 44 |
Medaljevinnerne
Canada under OL 1984 i Los Angeles | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Alex Baumann | Svømming | 200 meter medley, menn | 2.01,42 (WR) | |
Alex Baumann | Svømming | 400 meter medley, menn | 4.17,41 (WR) | |
Sylvie Bernier | Stuping | 3 meter sviktstup, damer | 530,70 | |
Larry Cain | Padling | C-1 500 meter, menn | 1.57,01 | |
Lori Fung | Turn | Rytmisk, damer | ||
Linda Thom | Skyting | 25 m pistol, damer | 393 poeng (OL) | |
Victor Davis | Svømming | 200 meter bryst, menn | 2.13,34 (WR) | |
Anne Ottenbrite | Svømming | 200 meter bryst, damer | 2.30,38 | |
Alwyn Morris Hugh Fisher | Padling | K-2 1000 meter, menn | 3.24.22 | |
Pat Turner Kevin Neufeld Mark Evans Grant Main Paul Steele Michael Evans Dean Crawford Blair Horn Brian McMahon | Roing | Åtter, menn | 5.41,32 | |
Steve Bauer | Sykling | 190 km landevei, menn | 4.59,57 | |
Larry Cain | Padling | C-1 1000 meter, menn | 4.08,67 | |
Victor Davis | Svømming | 100 meter bryst, menn | 1.01,99 | |
Jacques Demers | Vektløfting | Mellomvekt, menn | 335,0 kg | |
Willie DeWit | Boksing | Tungvekt | ||
Curt Harnett | Sykling | 1000 m tempo, menn | 1.06,44 | |
Robert Molle | Bryting | Fristil, supertungvekt, menn | ||
Shawn O'Sullivan | Boksing | Lett mellomvekt | ||
Anne Ottenbrite | Svømming | 100 meter bryst, damer | 1.10,69 | |
Carolyn Waldo | Synkronsvømming | Solo, damer | 195,300 | |
Sharon Hambrook Kelly Kryczka | Synkronsvømming | Duett, damer | 194,234 | |
Alexandra Barre Susan Holloway | Padling | K-2 500 meter, damer | 1.47,13 | |
Elizabeth Craig Tricia Smith | Roing | Toer uten styrmann, damer | 3.36,06 | |
Terry McLaughlin Evert Bastet | Seiling | Flying Dutchman | 22,70 | |
Angela Bailey Marita Payne Angella Taylor-Issajenko France Gareau | Friidrett | 4 x 100 m stafett, damer | 42,77 | |
Charmaine Crooks Jillian Richardson Molly Killingbeck Marita Payne | Friidrett | 4 x 100 m stafett, damer | 3.21,21 | |
Mike West Victor Davis Tom Ponting Sandy Goss | Svømming | 4 x 100 m medley, menn | 3.43,23 | |
Marilyn Brain Angela Schneider Barbara Armbrust Jane Tregunno Lesley Thompson | Roing | Firer med styrmann, damer | 3.21,55 | |
Mark Berger | Judo | Tungvekt, menn | ||
Cameron Henning | Svømming | 200 meter rygg, menn | 2.02,37 | |
Ben Johnson | Friidrett | 100 meter, menn | 10,22 | |
Robert Mills | Roing | Singelsculler, menn | 7.10,38 | |
Terence Neilson | Seiling | Finnjolle | 37,70 | |
Christopher Rinke | Bryting | Fristil, mellomvekt, menn | ||
Dale Walters | Boksing | Bantamvekt | ||
Mike West | Svømming | 100 meter rygg, menn | 56,49 | |
Lynn Williams | Friidrett | 3000 meter, damer | 8.42,14 | |
Alwyn Morris Hugh Fisher | Padling | K-2 500 meter, menn | 1.35,41 | |
Silken Laumann Daniele Laumann | Roing | Dobbeltsculler, damer | ||
Hans Fogh John Kerr Stephen Calder | Seiling | Soling | 47,4 | |
Doug Hamilton Mike Hughes Phil Monckton Bruce Ford | Roing | Dobbeltfirer, menn | 5.59,07 | |
Alexandra Barre Susan Holloway Lucie Guay Barbara Olmstead | Padling | K-4 500 meter, damer | 1.39,40 | |
Ben Johnson Anthony Sharpe Desai Williams Sterling Hinds | Friidrett | 4 x 100 m stafett, menn | 38,70 | |
Reema Abdo Anne Ottenbrite Michelle MacPherson Pamela Rai | Svømming | 4 x 100 m medley, damer | 4.12,98 |
Kilder
- Canada under Sommer-OL 1984: Resultater og profilside Arkivert 29. desember 2008 hos Wayback Machine. på sports-reference.com