Slovakia at the 2008 Summer Olympics
Sporting event delegation
Slovakia at the 2008 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | SVK |
NOC | Slovak Olympic and Sports Committee |
Website | www |
in Beijing | |
Competitors | 58 in 14 sports |
Flag bearers | Elena Kaliská (opening) Michal Riszdorfer (closing) |
Medals Ranked 26th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Hungary (1896–1912) Czechoslovakia (1924–1992) |
Slovakia competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China. The team includes 57 athletes in several sports.[1]
Medalists
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Michal Martikán | Canoeing | Men's C-1 |
Gold | Elena Kaliská | Canoeing | Women's K-1 |
Gold | Pavol Hochschorner Peter Hochschorner | Canoeing | Men's C-2 |
Silver | Zuzana Štefečeková | Shooting | Women's trap |
Silver | Michal Riszdorfer Richard Riszdorfer Juraj Tarr Erik Vlček | Canoeing | Men's K-4 1000 m |
Silver | David Musuľbes | Wrestling | Men's freestyle 120 kg |
Athletics
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Miloš Bátovský | 50 km walk | — | 4:06:30 | 35 | |||
Peter Korčok | — | DNF | |||||
Jozef Repčík | 800 m | 1:48.64 | 5 | Did not advance | |||
Matej Tóth | 20 km walk | — | 1:23:17 | 26 | |||
Kazimír Verkin | 50 km walk | — | 4:21:26 | 47 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Libor Charfreitag | Hammer throw | 76.61 | 10 q | 78.65 | 8 |
Milan Haborák | Shot put | 19.32 | 30 | Did not advance | |
Peter Horák | High jump | 2.15 | 34 | Did not advance | |
Miloslav Konopka | Hammer throw | 71.96 | 23 | Did not advance | |
Dmitrij Vaľukevič | Triple jump | 17.08 | 14 | Did not advance |
- Combined events – Decathlon
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Slaven Dizdarevič | Result | 11.16 | 7.02 | 13.97 | 1.96 | 52.02 | 15.61 | 39.86 | 4.00 | 43.58 | 4:51.42 | 7021 | 23 |
Points | 825 | 818 | 727 | 767 | 724 | 777 | 662 | 617 | 494 | 610 |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Miriam Bobková | 100 m hurdles | 13.65 | 8 | Did not advance | |||
Lucia Klocová | 800 m | 1:59.42 | 3 Q | 1:58.80 | 3 | Did not advance | |
Zuzana Malíková | 20 km walk | — | 1:34:33 SB | 32 | |||
Zuzana Tomas | Marathon | — | 2:49:39 | 67 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Jana Velďáková | Long jump | NM | — | Did not advance | |
Dana Velďáková | Triple jump | NM | — | Did not advance | |
Martina Hrašnová | Hammer throw | 72.87 | 4 Q | 71.00 | 8 |
Badminton
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | |||
Eva Sládeková | Women's singles | Bye | Wang C (HKG) L 7–21, 7–21 | Did not advance |
Canoeing
Slalom
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Total | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Total | Rank | ||
Peter Cibák | Men's K-1 | 86.26 | =11 | 86.69 | 11 | 172.95 | 11 Q | 89.41 | 12 | Did not advance | |||
Michal Martikán | Men's C-1 | 85.13 | 1 | 85.02 | 3 | 170.15 | 1 Q | 88.92 | 1 Q | 87.73 | 1 | 176.65 | |
Pavol Hochschorner Peter Hochschorner | Men's C-2 | 93.69 | 1 | 93.04 | 2 | 186.73 | 1 Q | 94.88 | 2 Q | 95.94 | 2 | 190.82 | |
Elena Kaliská | Women's K-1 | 94.34 | 4 | 91.85 | 1 | 186.19 | 1 Q | 97.13 | 1 | 95.51 | 1 | 192.64 |
Sprint
- Men
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Marián Ostrčil | C-1 500 m | 1:55.911 | 6 QS | 1:58.401 | 8 | Did not advance | |
C-1 1000 m | 4:00.191 | 3 QS | 4:03.696 | 5 | Did not advance | ||
Michal Riszdorfer Richard Riszdorfer Juraj Tarr Erik Vlček | K-4 1000 m | 2:57.876 | 1 QF | Bye | 2:56.593 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ivana Kmeťová Martina Kohlová | K-2 500 m | 1:47.284 | 7 QS | 1:46.380 | 7 | Did not advance |
Qualification Legend: QS = Qualify to semi-final; QF = Qualify directly to final
Cycling
Road
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Roman Broniš | Men's road race | Did not finish | |
Matej Jurčo | Men's road race | Did not finish | |
Men's time trial | 1:07:52 | 29 | |
Ján Valach | Men's road race | 6:34:26 | 62 |
Mountain biking
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Janka Števková | Women's cross-country | LAP (2 laps) | 24 |
Gymnastics
Artistic
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Ivana Kováčová | Uneven bars | — | 12.500 | — | 12.500 | 79 | Did not advance | ||||||
Balance beam | — | 12.350 | 12.350 | 81 | Did not advance |
Judo
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Zoltán Pálkovács | Men's −100 kg | Costa (ARG) L 0100–0110 | Did not advance |
Sailing
- Men
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Patrik Pollák | RS:X | 26 | 30 | 25 | 30 | 23 | 28 | 29 | 28 | 24 | EL | 243 | 30 |
M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled
Shooting
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Mário Filipovič | Trap | 115 | 14 | Did not advance | |
Jozef Gönci | 50 m rifle prone | 593 | 16 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 394 | 30 | Did not advance | ||
Pavol Kopp | 10 m air pistol | 575 | 28 | Did not advance | |
50 m pistol | 563 | 4 Q | 657.6 | 5* | |
Erik Varga | Trap | 117 | 9 | Did not advance |
* Kim Jong Su of North Korea originally won the silver medal in the 50 m pistol event, but was disqualified after he tested positive for propranolol.[2] Therefore, Pavol Kopp moved up a position.
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Danka Barteková | Skeet | 67 | 8 | Did not advance | |
Daniela Pešková | 10 m air rifle | 396 | 9 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 577 | 22 | Did not advance | ||
Zuzana Štefečeková | Trap | 70 | 1 Q | 89 |
Swimming
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ľuboš Križko | 100 m backstroke | 54.07 | 8 Q | 54.38 | 13 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Martina Moravcová | 50 m freestyle | 25.47 | 27 | Did not advance | |||
100 m freestyle | 55.20 | 23 | Did not advance | ||||
100 m butterfly | 59.03 | 25 | Did not advance | ||||
Denisa Smolenová | 200 m butterfly | 2:13.81 | 31 | Did not advance |
Table tennis
Athlete | Event | Preliminary round | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Eva Ódorová | Women's singles | Tommy (VAN) W 4–0 | Lovas (HUN) W 4–2 | Gao (USA) L 2–4 | Did not advance |
Tennis
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Dominik Hrbatý | Men's singles | Bellucci (BRA) W 2–6, 6–4, 6–2 | Blake (USA) L 6–7, 6–4, 3–6 | Did not advance | ||||
Dominika Cibulková | Women's singles | Parmentier (FRA) W 6–1, 7–5 | Pironkova (BUL) W 6–2, 6–2 | Janković (SRB) L 5–7, 1–6 | Did not advance | |||
Daniela Hantuchová | Sugiyama (JPN) W 6–2, 7–5 | Wozniacki (DEN) L 1–6, 3–6 | Did not advance | |||||
Daniela Hantuchová Janette Husárová | Women's doubles | — | Yan Z / Zheng J (CHN) L 1–6, 6–7(9–11) | Did not advance |
Triathlon
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pavel Šimko | Men's | Did not finish |
Weightlifting
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Ondrej Kutlík | Men's −85 kg | 150 | 15 | 193 | 12 | 343 | 12 |
Martin Tešovič | Men's −105 kg | Did not start |
Wrestling
Key:
- VT - Victory by Fall.
- PP - Decision by Points - the loser with technical points.
- PO - Decision by Points - the loser without technical points.
- Men's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
David Musuľbes | −120 kg | Bye | Siewari (NGR) W 3–0 PO | Aubéli (HUN) W 3–1 PP | Taymazov (UZB) L 0–3 PO | Bye | Rodríguez (CUB) W 3–1 PP |
- Men's Greco-Roman
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Attila Bátky | −84 kg | Estrada (CUB) L 0–3 PO | Did not advance | 19 |
See also
References
External links
- Slovakia NOC
- v
- t
- e
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Republic of the Congo
- Democratic Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea-Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé and Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- Sudan
- Swaziland
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Netherlands Antilles
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts and Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent and the Grenadines
- Suriname
- Trinidad and Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Cambodia
- China
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- North Korea
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- South Korea
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine