Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1968
Tipus | natació als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 |
Nombre de participants | 468 |
Localització i Dates | |
Localització | Alberca Olímpica Francisco Márquez (en) (Ciutat de Mèxic) 19° 21′ 32″ N, 99° 09′ 17″ O / 19.358927°N,99.154792°O / 19.358927; -99.154792 |
Estat | Mèxic |
Data | 1968 |
Competició | |
Resultat | |
100 m lliures masculí | Michael Wenden |
200 m esquena masculí | Roland Matthes |
200 m lliures masculí | Michael Wenden |
800 m lliures femení | Debbie Meyer |
100 m esquena femení | Kaye Hall |
200 m braça femení | Sharon Wichman |
← 1964 |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 celebrats a Ciutat de Mèxic (Mèxic) es disputaren 29 proves de natació, 15 en categoria masculina i 14 en categoria femenina. La competició es desenvolupà a la Alberca Olímpica Francisco Márquez entre els dies 17 i 26 d'octubre de 1968.
Participaren un total de 468 nedadors, entre ells 264 homes i 204 dones, de 51 comitès nacionals diferents. Els Estats Units foren els grans dominadors de la disciplina enduent-se cap a casa 52 metalls sobre 87 de possibles.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m lliures Detalls | Michael Wenden | 52.2 | Kenneth Walsh | 52.8 | Mark Spitz | 53.0 |
200 m lliures Detalls | Michael Wenden | 1:55.2 | Don Schollander | 1:55.8 | John Nelson | 1:58.1 |
400 m lliures Detalls | Mike Burton | 4:09.0 | Ralph Hutton | 4:11.7 | Alain Mosconi | 4:13.3 |
1.500 m lliures Detalls | Mike Burton | 16:38 | John Kinsella | 16:57 | Greg Brough | 17:04 |
100 m esquena Detalls | Roland Matthes | 58.7 | Charles Hickcox | 1:00.2 | Ron Mills | 1:00.5 |
200 m esquena Detalls | Roland Matthes | 2:09.6 | Mitchell Ivey | 2:10.6 | Jack Horsley | 2:10.9 |
100 m braça Detalls | Don McKenzie | 1:07.7 | Vladimir Kosinsky | 1:08.0 | Nikolai Pankin | 1:08.0 |
200 m braça Detalls | Felipe Muñoz | 2:28.7 | Vladimir Kosinsky | 2:29.2 | Brian Job | 2:29.9 |
100 m papallona Detalls | Douglas Russell | 55.9 | Mark Spitz | 56.4 | Rosselyn Wales | 57.2 |
200 m papallona Detalls | Carl Robie | 2:08.7 | Martyn Woodroffe | 2:09.0 | John Ferris | 2:09.3 |
200 m estils Detalls | Charles Hickcox | 2:12.0 | Greg Buckingham | 2:13.0 | John Ferris | 2:13.3 |
400 m estils Detalls | Charles Hickcox | 4:48.4 | Gary Hall | 4:48.7 | Michael Holthaus | 4:51.4 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Zachary Zorn Stephen Rerych Kenneth Walsh Mark Spitz | 3:31.7 | Unió Soviètica Georgi Kulikov Viktor Mazanov Semyon Belitz Leonid Ilyichov | 3:34.2 | Austràlia Greg Rogers Robert Cusack Bob Windle Michael Wenden | 3:34.7 |
4x200 m lliures Detalls | Estats Units John Nelson Stephen Rerych Mark Spitz Don Schollander | 7:52.3 | Austràlia Greg Rogers Graham White Bob Windle Michael Wenden | 7:53.7 | Unió Soviètica Vladimir Bure Semyon Belitz Georgi Kulikov Leonid Ilyichov | 8:01.6 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Charles Hickcox Don McKenzie Douglas Russell Kenneth Walsh | 3:54.9 | RDA Roland Matthes Egon Henninger Horst-Günter Gregor Frank Wiegand | 3:57.5 | Unió Soviètica Yuri Gromak Vladimir Nemshilov Vladimir Kosinsky Leonid Ilyichov | 4:00.7 |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m lliures Detalls | Jan Henne | 1:00.0 | Susan Pedersen | 1:00.3 | Linda Gustavson | 1:00.3 |
200 m lliures Detalls | Debbie Meyer | 2:10.5 | Jan Henne | 2:11.0 | Jane Barkman | 2:11.2 |
400 m lliures Detalls | Debbie Meyer | 4:31.8 | Linda Gustavson | 4:35.5 | Karen Moras | 4:37.0 |
800 m lliures Detalls | Debbie Meyer | 9:24.0 | Pam Kruse | 9:35.7 | Maria Teresa Ramírez | 9:38.5 |
100 m esquena Detalls | Kaye Hall | 1:06.2 | Elaine Tanner | 1:06.7 | Jane Swagerty | 1:08.1 |
200 m esquena Detalls | Lillian Watson | 2:24.8 | Elaine Tanner | 2:27.4 | Kaye Hall | 2:28.9 |
100 m braça Detalls | Đurđica Bjedov | 1:15.8 | Galina Prozumenschikova | 1:15.9 | Sharon Wichman | 1:16.1 |
200 m braça Detalls | Sharon Wichman | 2:44.4 | Đurđica Bjedov | 2:46.4 | Galina Prozumenschikova | 2:47.0 |
100 m papallona Detalls | Lyn McClements | 1:05.5 | Ellie Daniel | 1:05.8 | Susan Shields | 1:06.2 |
200 m papallona Detalls | Ada Kok | 2:24.7 | Helga Lindner | 2:24.8 | Ellie Daniel | 2:25.9 |
200 m estils Detalls | Claudia Kolb | 2:24.7 | Susan Pedersen | 2:28.8 | Jan Henne | 2:31.4 |
400 m estils Detalls | Claudia Kolb | 5:08.5 | Lynn Vidali | 5:22.2 | Sabine Steinbach | 5:25.3 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Jane Barkman Linda Gustavson Susan Pedersen Jan Henne | 4:02.5 | RDA Gabriele Wetzko Roswitha Krause Uta Schmuck Martina Grunert | 4:05.7 | Canadà Angela Coughlan Marilyn Corson Elaine Tanner Marion Lay | 4:07.2 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Kaye Hall Catie Ball Ellie Daniel Susan Pedersen | 4:28.3 | Austràlia Lynne Watson Judy Playfair Lyn McClements Janet Steinbeck | 4:30.0 | RFA Angelika Kraus Uta Frommater Heike Hustede Heidemarie Reineck | 4:36.4 |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 21 | 15 | 16 | 52 |
2 | Austràlia | 3 | 2 | 3 | 8 |
3 | RDA | 2 | 3 | 1 | 6 |
4 | Iugoslàvia | 1 | 1 | 0 | 2 |
5 | Mèxic | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Països Baixos | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Unió Soviètica | 0 | 4 | 4 | 8 |
8 | Canadà | 0 | 3 | 1 | 4 |
9 | Regne Unit | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | RFA | 0 | 0 | 2 | 2 |
11 | França | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Natació 1968 Arxivat 2008-07-31 a Wayback Machine.