Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
La competició de futbol dels Jocs Olímpics d'Estiu 2008 es va jugar a Pequín i altres ciutats de la Xina des del 6 al 24 d'agost de 2008.
Seus
- Pequín: Estadi Nacional de Pequín
- Pequín: Estadi Olympic Sports Center
- Pequín: Estadi Workers'
- Qinghuangdao: Estadi Olímpic de Qinhuangdao
- Shanghai: Estadi de Shanghai
- Shenyang: Estadi Olímpic de Shenyang
- Tianjin: Estadi Olímpic de Tianjin
Calendari de classificació
Masculí
Futbol Masculí | Data | Seu | Places | Classificat |
---|---|---|---|---|
País amfitrió | - | - | 1 | Xina |
Preolímpic AFC | Febrer 2006 - Novembre 2007 | - | 3 | Austràlia Corea Japó |
Preolímpic CAF | Setembre 2006 - Març 2008 | - | 3 | Camerun Costa d'Ivori Nigèria |
Preolímpic CONCACAF | Agost 2007 - Març 2008 | Estats Units | 2 | Hondures Estats Units |
Campionat Juvenil Sud-americà 2007 | 7 - 28 de gener, 2007 | Paraguai | 2 | Brasil Argentina |
Preolímpic OFC | 1 - 9 de març, 2008 | Fiji | 1 | Nova Zelanda |
Campionat Sub-21 UEFA 2007 | 10 - 23 de juny, 2007 | Països Baixos | 4 | Països Baixos Sèrbia Bèlgica Itàlia |
TOTAL | 16 |
Femení
Futbol Femení | Data | Seu | Places | Classificat |
---|---|---|---|---|
País amfitrió | - | - | 1 | Xina |
Preolímpic AFC | Febrer 2007 - Agost 2007 | - | 2 | Japó Corea del Nord |
Preolímpic CAF | Octubre 2006 - Març 2008 | - | 1 | Nigèria |
Preolímpic CONCACAF | Octubre 2007 - Abril 2008 | Ciudad Juárez | 2 | Estats Units Canadà |
Campionat Sud-americà femení 2006 | 10 - 26 de novembre, 2006 | Mar del Plata | 1 | Argentina |
Preolímpic OFC | 25 d'agost - 7 de setembre, 2007 8 de març, 2008 | Apia Port Moresby | 1 | Nova Zelanda |
Copa del Món de Futbol Femení 2007 | 10 - 30 de setembre, 2007 | Xina | 2 | Alemanya Noruega |
Playoff UEFA (Dinamarca-Suècia) | 8 - 28 de novembre, 2007 | Viborg (Dinamarca) Solna | 1 | Suècia |
Playoff CAF-CONMEBOL (Ghana-Brasil) | 19 d'abril, 2008 | Pequín | 1 | Brasil |
TOTAL | 12 |
Resultats
- ↑ Reemplaçà Oscar Ustari, lesionat durant la competició.
Medaller
Pos. | Comitè Olímpic | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 1 | 0 | 0 | 1 |
1 | Argentina | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | Brasil | 0 | 1 | 1 | 2 |
4 | Nigèria | 0 | 1 | 0 | 1 |
5 | Alemanya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Competició masculina
Fase de grups
Grup A
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Argentina | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 9 |
Costa d'Ivori | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 |
Austràlia | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 |
Sèrbia | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 |
Costa d'Ivori | 1-2 (0-1) | Argentina |
---|---|---|
Shanghai Stadium, Shanghai
Sèrbia | 2-4 (1-2) | Costa d'Ivori |
---|---|---|
Shanghai Stadium, Shanghai
Costa d'Ivori | 1-0 (0-0) | Austràlia |
---|---|---|
Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Grup B
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nigèria | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 |
Països Baixos | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 |
Estats Units | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | +0 | 4 |
Japó | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | -3 | 0 |
Japó | 0-1 (0-0) | Estats Units |
---|---|---|
Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Països Baixos | 0-0 | Nigèria |
---|---|---|
Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Estats Units | 2-2 (0-1) | Països Baixos |
---|---|---|
Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Països Baixos | 1-0 (0-0) | Japó |
---|---|---|
Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Nigèria | 2-1 (1-0) | Estats Units |
---|---|---|
Beijing Workers' Stadium, Pequín
Grup C
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasil | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 9 |
Bèlgica | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 |
Xina | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 |
Nova Zelanda | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | -6 | 1 |
Xina | 1-1 (0-0) | Nova Zelanda |
---|---|---|
Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Nova Zelanda | 0-5 (0-2) | Brasil |
---|---|---|
Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Xina | 0-3 (0-1) | Brasil |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Nova Zelanda | 1-0 (1-0) | Bèlgica |
---|---|---|
Shanghai Stadium, Shanghai
Grup D
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Itàlia | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 0 | +6 | 7 |
Camerun | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 |
Corea del Sud | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 |
Hondures | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 |
Hondures | 0-3 (0-2) | Itàlia |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Corea del Sud | 1-1 (0-0) | Camerun |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Camerun | 1-0 (0-0) | Hondures |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Itàlia | 3-0 (2-0) | Corea del Sud |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Corea del Sud | 1-0 (1-0) | Hondures |
---|---|---|
Shanghai Stadium, Shanghai
Fase Final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
Nigèria | 2 | |||||||||
Costa d'Ivori | 0 | |||||||||
Nigèria | 4 | |||||||||
Bèlgica | 1 | |||||||||
Itàlia | 2 | |||||||||
Bèlgica | 3 | |||||||||
Nigèria | 0 | |||||||||
Argentina | 1 | |||||||||
Argentina | 2 | |||||||||
Països Baixos | 1 | |||||||||
Argentina | 3 | Tercer lloc | ||||||||
Brasil | 0 | |||||||||
Brasil | 2 | Bèlgica | 0 | |||||||
Camerun | 0 | Brasil | 3 | |||||||
Competició femenina
Fase de grups
Group E
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Xina | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 |
Suècia | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
Canadà | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | +0 | 4 |
Argentina | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 0 |
Xina | 2-0 (0-0) | Argentina |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Grup F
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasil | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 |
Alemanya | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 |
Corea del Nord | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 |
Nigèria | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 0 |
Corea del Nord | 1-0 (1-0) | Nigèria |
---|---|---|
Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Brasil | 2-1 (2-0) | Corea del Nord |
---|---|---|
Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Corea del Nord | 0-1 (0-0) | Alemanya |
---|---|---|
Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Grup G
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Estats Units | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 |
Noruega | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 |
Japó | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 4 |
Nova Zelanda | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 1 |
Japó | 2-2 (0-1) | Nova Zelanda |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Noruega | 2-0 (2-0) | Estats Units |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Estats Units | 1-0 (1-0) | Japó |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Nova Zelanda | 0-1 (0-1) | Noruega |
---|---|---|
Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao
Estats Units | 4-0 (2-0) | Nova Zelanda |
---|---|---|
Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Fase Final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
Brasil | 2 | |||||||||
Noruega | 1 | |||||||||
Brasil | 4 | |||||||||
Alemanya | 1 | |||||||||
Suècia | 0 | |||||||||
Alemanya | 2 | |||||||||
Brasil | 0 | |||||||||
Estats Units | 1 | |||||||||
Estats Units | 2 | |||||||||
Canadà | 1 | |||||||||
Estats Units | 4 | Tercer lloc | ||||||||
Japó | 2 | |||||||||
R.P. de la Xina | 0 | Alemanya | 2 | |||||||
Japó | 2 | Japó | 0 | |||||||