Campionat d'Europa d'atletisme de 1971
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Nombre de participants | 871 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Olímpic de Hèlsinki (Hèlsinki) 60° 11′ 13″ N, 24° 55′ 34″ E / 60.18689°N,24.92606°E / 60.18689; 24.92606 |
Estat | Finlàndia |
Interval de temps | 10 agost 1971 – 15 agost 1971 |
Número d'edició | 10 (1971) |
Competició | |
Resultat | Karel Lismont |
400 metres femenins | Helga Seidler |
100 metres tanques femení | Karin Balzer |
110 m tanques masculins | Frank Siebeck |
400 m. tanques masculins | Jean-Claude Nallet |
Salt d'alçada masculí | Kęstutis Šapka |
100 metres masculí | Valeri Borzov |
100 metres femení | Renate Stecher |
200 metres masculins | Valeri Borzov |
10.000 metres masculí | Juha Väätäinen |
200 metres femenins | Renate Stecher |
20 quilòmetres marxa masculins | Nikolay Smaga |
50 quilòmetres marxa masculí | Veniamin Soldatenko |
Llançament de disc femení | Faina Melnyk |
Llançament de disc masculí | Ludvík Daněk |
Triple salt masculí | Jörg Drehmel |
Llançament martell masculí | Uwe Beyer |
Llançament de pes masculí | Hartmut Briesenick |
Llançament de javelina femení | Daniela Jaworska |
Llançament de javelina masculí | Jānis Lūsis |
Salt de perxa masculí | Wolfgang Nordwig |
Men's decathlon | Joachim Kirst |
Salt d'alçada femení | Ilona Gusenbauer |
Llançament de pes femení | Nadezhda Chizhova |
Salt de llargada femení | Ingrid Mickler-Becker |
Salt de llargada masculí | Max Klauß |
800 metres femenins | Vera Nikolić |
3000 m. obstacles masculins | Jean-Paul Villain |
400 metres masculí | David Jenkins |
800 metres masculí | Yevhen Arzhanov |
1500 metres masculins | Franco Arese |
5000 metres masculins | Juha Väätäinen |
1500 metres femenins | Karin Burneleit |
Pentatló femení | Heide Rosendahl |
← 1969 1974 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1971 fou la desena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 10 i 15 d'agost de 1971 a l'Estadi Olímpic de Hèlsinki (Finlàndia).
Medallistes
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres | Valeri Borzov Unió Soviètica | 10.26 | Gerhard Wucherer RFA | 10.48 | Vasilis Papageorgopoulos Grècia | 10.56 |
200 metres | Valeri Borzov Unió Soviètica | 20.30 | Franz-Peter Hofmeister RFA | 20.71 | Jörg Pfeifer RDA | 20.72 |
400 metres | David Jenkins Regne Unit | 45.45 | Marcello Fiasconaro Itàlia | 45.49 | Jan Werner Polònia | 45.56 |
800 metres | Yevhen Arzhanov Unió Soviètica | 1:45.60 | Dieter Fromm RDA | 1:46.00 | Andy Carter Regne Unit | 1:46.20 |
1500 metres | Francesco Arese Itàlia | 3:38.40 | Henryk Szordykowski Polònia | 3:38.70 | Brendan Foster Regne Unit | 3:39.20 |
5000 metres | Juha Väätäinen Finlàndia | 13:32.60 | Jean Wadoux França | 13:33.60 | Harald Norpoth RFA | 13:33.80 |
10.000 metres | Juha Väätäinen Finlàndia | 27:52.80 | Jürgen Haase RDA | 27:53.40 | Rashid Sharafetdinov Unió Soviètica | 27:56.40 |
110 m. tanques | Frank Siebeck RDA | 14.00 | Alan Pascoe Regne Unit | 14.09 | Lubomír Nádeníček Txecoslovàquia | 14.30 |
400 m. tanques | Jean-Claude Nallet França | 49.20 | Christian Rudolph RDA | 49.30 | Dmitriy Stukalov Unió Soviètica | 50.00 |
3000 m. obstacles | Jean-Paul Villain França | 8:25.20 | Dušan Moravčík Txecoslovàquia | 8:26.20 | Pavel Sysoyev Unió Soviètica | 8:26.40 |
relleus 4x100 m. llisos | Txecoslovàquia Ladislav Kříž Juraj Demeč Jiří Kynos Luděk Bohman | 39.30 | Polònia Gerard Gramse Tadeusz Cuch Zenon Nowosz Marian Dudziak | 39.70 | Itàlia Vincenzo Guerini Pietro Mennea Pasqualino Abeti Ennio Preatoni | 39.80 |
relleus 4x400 m. llisos | RFA Horst-Rüdiger Schlöske Thomas Jordan Martin Jellinghaus Hermann Köhler | 3:02.90 | Polònia Andrzej Badeński Jan Balachowski Waldemar Korycki Jan Werner | 3:03.60 | Itàlia Lorenzo Cellerino Giacomo Puosi Sergio Bello Marcello Fiasconaro | 3:04.60 |
Marató | Karel Lismont Bèlgica | 2:13:09 | Trevor Wright Regne Unit | 2:13:59 | Ron Hill Regne Unit | 2:14:34 |
20 km. marxa | Nikolay Smaga Unió Soviètica | 1:27:20 | Gerhard Sperling RDA | 1:27:29 | Paul Nihill Regne Unit | 1:27:34 |
50 km. marxa | Veniamin Soldatenko Unió Soviètica | 4:02:22 | Christoph Höhne RDA | 4:04:45 | Peter Selzer RDA | 4:06:11 |
Salt d'alçada | Kęstutis Šapka Unió Soviètica | 2.20 | Csaba Dosa Romania | 2.20 | Rustam Akhmetov Unió Soviètica | 2.20 |
Salt amb perxa | Wolfgang Nordwig RDA | 5.35 | Kjell Isaksson Suècia | 5.30 | Renato Dionisi Itàlia | 5.30 |
Salt de llargada | Max Klauß RDA | 7.92 | Igor Ter-Ovanesyan Unió Soviètica | 7.91 | Stanisław Szudrowicz Polònia | 7.87 |
Triple salt | Jörg Drehmel RDA | 17.16 | Víktor Sanéiev Unió Soviètica | 17.10 | Carol Corbu Romania | 16.87 |
Llançament de pes | Hartmut Briesenick RDA | 21.08 | Heinz-Joachim Rothenburg RDA | 20.47 | Władysław Komar Polònia | 20.04 |
Llançament de disc | Ludvík Daněk Txecoslovàquia | 63.90 | Lothar Milde RDA | 61.62 | Géza Fejér Hongria | 61.54 |
Llançament de javelina | Jānis Lūsis Unió Soviètica | 90.68 | Jānis Doniņš Unió Soviètica | 85.30 | Wolfgang Hanisch RDA | 84.22 |
Llançament de martell | Uwe Beyer RFA | 72.36 | Reinhard Theimer RDA | 71.80 | Anatoliy Bondarchuk Unió Soviètica | 71.40 |
Decatló | Joachim Kirst RDA | 8196 | Lennart Hedmark Suècia | 8038 | Hans-Joachim Walde RFA | 7951 |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Renate Stecher RDA | 11.40 | Ingrid Mickler RFA | 11.50 | Elfgard Schittenhelm RFA | 11.50 |
200 m | Renate Stecher RDA | 22.70 | Györgyi Balogh Hongria | 23.20 | Irena Szewińska Polònia | 23.30 |
400 m | Helga Seidler RDA | 52.10 | Inge Bödding RFA | 52.90 | Ingelore Lohse RDA | 52.90 |
800 m | Vera Nikolić Iugoslàvia | 2:00.00 | Pat Lowe Regne Unit | 2:01.70 | Rosemary Stirling Regne Unit | 2:02.10 |
1500 m | Karin Burneleit RDA | 4:09.62 WR | Gunhild Hoffmeister RDA | 4:10.30 | Ellen Tittel RFA | 4:10.40 |
100 m. tanques | Karin Balzer RDA | 12.94 | Annelie Ehrhardt RDA | 13.00 | Teresa Sukniewicz Polònia | 13.20 |
relleus 4×100 m llisos | RFA Elfgard Schittenhelm Inge Helten Annegret Irrgang Ingrid Mickler | 43.30 | RDA Karin Balzer Renate Stecher Petra Vogt Ellen Stropahl | 43.60 | Unió Soviètica Lyudmila Zharkova Galina Bukharina Marina Sidorova Nadezhda Besfamilnaya | 44.50 |
relleus 4×400 m llisos | RDA Rita Kühne Ingelore Lohse Helga Seidler Monika Zehrt | 3:29.30 | RFA Anette Rückes Christel Frese Hildegard Falck Inge Bödding | 3:33.00 | Unió Soviètica Raissa Nikaronova Vera Popkova Nadezhda Kolesnikova Natalya Chistyakova | 3:34.10 |
Salt de llargada | Ingrid Mickler RFA | 6.76 | Meta Antenen Suïssa | 6.73 | Heide Rosendahl RFA | 6.66 |
Salt d'alçada | Ilona Gusenbauer Àustria | 1.87 | Cornelia Popescu Romania | 1.85 | Barbara Inkpen Regne Unit | 1.85 |
Llançament de pes | Nadezhda Chizhova Unió Soviètica | 20.16 | Marita Lange RDA | 19.25 | Margitta Gummel RDA | 19.22 |
Llançament de disc | Faina Melnyk Unió Soviètica | 64.22 | Liesel Westermann RFA | 61.68 | Lyudmila Muravyova Unió Soviètica | 59.48 |
Llançament de javelina | Daniela Jaworska Polònia | 61.00 | Ameli Koloska RFA | 59.40 | Ruth Fuchs RDA | 59.16 |
Pentatló | Heide Rosendahl RFA | 4675 | Burglinde Pollak RDA | 4638 | Margrit Herbst RDA | 4570 |
Medaller
Seu
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | East Germany | 13 | 13 | 7 | 33 |
2 | Soviet Union | 9 | 3 | 8 | 20 |
3 | West Germany | 4 | 7 | 5 | 16 |
4 | Czechoslovakia | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | France | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Finland | 2 | 0 | 0 | 2 |
7 | Great Britain | 1 | 3 | 6 | 10 |
8 | Poland | 1 | 3 | 5 | 9 |
9 | Italy | 1 | 1 | 3 | 5 |
10 | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Belgium | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Yugoslavia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Romania | 0 | 2 | 1 | 3 |
14 | Sweden | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Hungary | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Switzerland | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Greece | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 38 | 38 | 38 | 114 |
Nacions participants
Participaren un total de 857 atletes de 29 nacions diferents.
|
|
|
Enllaços externs
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)